Kupovina polovnog auta može biti odlična prilika za uštedu novca, ali istovremeno i zamka za one koji ne znaju na šta trebaju obratiti pažnju. U 2025. godini, tržište polovnih vozila je življe nego ikada, ali i preplavljeno autima s „vraćenom“ kilometražom, sumnjivom servisnom istorijom i nevidljivim kvarovima. Kroz ovaj detaljan vodič, korak po korak, naučićete kako da donesete pametnu odluku, izbjegnete prevare i pronađete auto koji vam može služiti godinama. Bez obzira da li kupujete auto prvi put ili već imate iskustva, savjeti i provjere u ovom članku pomoći će vam da budete sigurni u svoju kupovinu.
1. Prije nego krenete u potragu
Prije nego što počnete da gledate oglase, važno je jasno definisati svoje potrebe i budžet. Postavite sebi osnovna pitanja: koliko novca mogu da izdvojim? Koliko košta registracija, porez i prvi servis? Šta mi je važno – udobnost, potrošnja, prostor, pouzdanost? Da li više vozim po gradu ili autoputu? Odgovori na ova pitanja pomoći će vam da suzite izbor i izbjegnete emocionalne odluke.

Budžet nije samo iznos koji plaćate za auto – uključuje i sve dodatne troškove. Na primjer:
- Registracija i prenos vlasništva
- Obavezno i/ili kasko osiguranje
- Prvi servis (zamjena ulja, filtera, guma)
- Neophodne popravke (ako ih ima)
Razmislite i o načinu finansiranja. Ako nemate cijeli iznos u kešu, istražite mogućnosti kreditiranja ili leasinga, ali pazite da ukupan trošak ne premaši realnu vrijednost automobila.
2. Gdje tražiti polovan auto u 2025. godini?
Danas je potraga za polovnim automobilom dostupnija nego ikada zahvaljujući brojnim online platformama. Neki od najpopularnijih izvora su:
- OLX.ba – najpopularnija domaća platforma
- Njuskalo.hr – za kupovinu u Hrvatskoj
- Autoscout24.de – za uvoz iz Njemačke
- Mobile.de – velika baza vozila iz EU
Pored interneta, i dalje su aktuelni auto placevi, ali i kupovina polovnog auta direktno od vlasnika. Svaka opcija ima svoje prednosti i mane:
- Online oglasi: brza pretraga, veliki izbor, ali često bez garancije.
- Auto placevi: nude određene garancije, ali su vozila često skuplja.
- Direktno od vlasnika: često povoljnija cijena, ali više rizika ako nemate dovoljno znanja.
Ako razmatrate uvoz, istražite sve troškove: prevoz, carina, homologacija, takse i papirologija. U 2025. godini, i dalje je popularan uvoz iz Njemačke, ali rastu i opcije iz Belgije, Nizozemske i Slovenije.
3. Prvi kontakt i komunikacija sa prodavačem
Kada pronađete zanimljiv oglas, prvi kontakt je ključan. Na osnovu razgovora možete mnogo saznati o vozilu, ali i o iskrenosti prodavača.
Postavite ova pitanja:
- Da li je auto redovno servisiran i gdje?
- Postoji li servisna knjižica ili računi?
- Koliko je prethodnih vlasnika imao auto?
- Da li je bio havarisan ili farban?
- Koji su nedostaci ili potrebne popravke?
Ako prodavač izbjegava konkretne odgovore ili previše hvali vozilo, budite oprezni. Dogovorite probnu vožnju i insistirajte na ličnom pregledu, čak i ako se auto nalazi dalje od vašeg grada.
Ukoliko auto prodaje firma ili auto plac, provjerite da li daju garanciju na vozilo, makar minimalnu (npr. 3 mjeseca na motor i mjenjač). Ako kupujete od fizičkog lica, obavezno provjerite da li je prodavač stvarni vlasnik naveden u saobraćajnoj dozvoli.
4. Vizuelni pregled i test vožnja
Pregled vozila ne počinje pod haubom, već čim stanete pored auta. Pogledajte:
- Boju i sjaj laka (razlike mogu ukazivati na farbanje)
- Spojeve i zazore između vrata, haube i branika
- Gume – da li su iste marke i istrošenosti?
- Šajbe i stakla – ogrebotine, pukotine, žigovi
- Unutrašnjost – istrošenost volana, sjedišta, ručice mjenjača
Test vožnja je neophodna. Obratite pažnju na:
- Paljenje motora (da li se pali iz prve?)
- Zvuk motora u vožnji i pri promjeni brzina
- Kočenje i stabilnost u krivinama
- Rad klime, senzora, prozora, muzike
Svi neobični zvukovi, vibracije ili „težak osjećaj“ mogu biti znak ozbiljnijih problema. Idealno je da auto testirate na više brzina i različitim vrstama puta.
5. Provjera kilometraže i istorije vozila
Jedan od najčešćih oblika prevare jeste vraćanje kilometraže. Danas je to lako učiniti, ali teško dokazati ako ne izvršite dodatne provjere.
Zatražite broj šasije (VIN) i provjerite vozilo putem:
Ove platforme prikazuju:
- Servisnu istoriju
- Broj vlasnika
- Da li je auto učestvovao u nesreći
- Originalnu kilometražu na određenim datumima
Ako servisna knjižica postoji, obavezno provjerite datume i pečate. Imajte na umu da previše „uredna“ knjižica može biti falsifikat. Uvijek uporedite vizuelno stanje auta sa navodima u oglasu.
6. Tehnička i mehanička provjera
Bez obzira koliko auto djeluje ispravno, najbolja praksa je da ga odvezete na dodatnu provjeru kod mehaničara u koga imate povjerenje. Profesionalni pregled otkriva:
- Stanje motora, turbopunjača, auspuha
- Istrošenost kvačila i kočnica
- Greške u elektronici (putem dijagnostike)
- Prisustvo curenja ulja, rashladne tečnosti ili ulja u mjenjaču
Savremeni dijagnostički uređaji mogu otkriti i skrivene greške koje se ne vide na prvu. Ova usluga košta između 30 i 50 KM, ali vam može uštedjeti stotine ili hiljade maraka.
Ako kupujete auto skuplji od 10.000 KM, razmislite o nezavisnom tehničkom pregledu u stanici tehničkog pregleda.
7. Administrativni dio i kupovina
Ako ste zadovoljni vozilom, vrijeme je za finalizaciju kupovine.
Prvo, provjerite da li auto ima terete (npr. leasing, sudske zabrane). To možete uraditi u MUP-u ili putem zvaničnih registara.
Ugovor o kupoprodaji mora sadržavati:
- Ime i prezime kupca i prodavača
- Broj šasije
- Cijenu vozila
- Datum i mjesto
Nakon potpisa, izvršite:
- Ovjeru ugovora kod notara (ili u općini)
- Prijavu promjene vlasništva u MUP-u
- Plaćanje poreza (ako je potrebno)
- Registraciju vozila
Zatražite sve ključeve, knjižice i dodatnu opremu (rezervni točak, prvu pomoć, alat).
8. Poslije kupovine – šta dalje?
Čim preuzmete auto, preporučuje se „nulti servis“:
- Zamjena ulja i svih filtera
- Provjera guma i kočnica
- Punjenje klime
- Provjera antifriza i akumulatora
Razmislite o ugradnji dodatne opreme (alarm, parking senzori, novi radio). Ako vozilo nije osigurano, napravite polisu osiguranja (obavezno, kasko ili polukasko).
Vođenje evidencije o svim budućim servisima pomoći će vam kasnije prilikom prodaje vozila. Takođe, redovno održavanje produžava vijek trajanja vozila i smanjuje šanse za skupe kvarove.
Kupovina polovnog auta ne mora biti stresno iskustvo ako se dobro pripremite. Definišite budžet, obavite sve potrebne provjere, budite pažljivi u komunikaciji i ne donosite odluke na brzinu. Uzmite si vremena, angažujte stručnjake gdje je potrebno i nemojte se bojati postavljanja pitanja. Pravi auto vas čeka – ali samo ako ga tražite pametno.
FAQ – Često postavljana pitanja
Koliko je sigurno kupiti auto sa auto pijace? Sigurno je ako znate šta gledate i uradite sve provjere. Veći je rizik zbog anonimnosti prodavača.
Kako da znam da auto nije ukraden? Provjerite VIN broj i istoriju vozila putem zvaničnih sistema (npr. CarVertical, MUP).
Da li vrijedi uvoz auta iz Njemačke? Vrijedi ako ste spremni na dodatne troškove (transport, carina, homologacija), a vozilo je dobro očuvano.
Koja aplikacija je najbolja za provjeru auta? CarVertical i AutoDNA su trenutno najpouzdanije opcije koje pokrivaju veliki broj evropskih zemalja.
Da li vas zanima članak zarada na internetu?
Napomena: Ovaj članak ima isključivo informativni karakter i ne može zamijeniti stručno mišljenje. Iako su napori uloženi da sadržaj bude tačan i koristan, portal ne garantuje potpunu tačnost svih informacija. Za konkretne slučajeve i personalizirana rješenja, preporučujemo savjetovanje sa ovlaštenim stručnjakom u relevantnoj oblasti.